Celková anestézia

Celková anestézia

Predoperačné vyšetrenie:

Celková anestézia je v podstate riadená otrava organizmu. Stav, v ktorom sa nachádza pacient počas zákroku rozhodne nie je prirodzený. Strata vedomia a znecitlivenie je počas operácie určite prínosom, ale netreba to brať na ľahkú váhu. Celý proces anestézie, ako aj samotný operačný výkon, predstavuje pre organizmus záťaž s ktorou sa musí vysporiadať. Hlavne z tohto hľadiska musíte pred operáciou podstúpiť predoperačné vyšetrenia, na základe ktorých doktor zhodnotí Váš zdravotný stav a rozhodne, či môžete podstúpiť zákrok v celkovej anestézii. Aj napriek dôkladným vyšetreniam sa ale môže stať, že pacient napríklad zle zareaguje na anestetiká (alergická reakcia a podobne) a zákrok sa skomplikuje. Žiadna anestézia, ako aj operačný zákrok, totiž nie je bez rizika a treba s tým počítať, aj keď dnes je šanca na závažné komplikácie nižšia.

Moderné lieky:

Samozrejme, anestetiká, ako aj iné lieky, podliehajú striktným kritériám a ich kvalita sa neustále zlepšuje. V porovnaní s anestetikami v minulosti, sú tie terajšie menej toxické pre organizmus a rýchlejšie sa odbúravajú z tela pacienta. Takisto oveľa rýchlejšie účinkujú, čo spôsobuje, že pacienti zaspávajú v priebehu 10 sekúnd od podania anestetika. Množstvo podaných liekov sa počas operácie monitoruje a reguluje podľa potreby. To, že sa pacient počas zákroku preberie, je dnes skôr len akási fáma, ako opodstatnená obava. Anestéziológ má k dispozícií podrobné metriky, ktoré cez zákrok neustále sleduje a vedia mu hneď napovedať, že sa pacient začína preberať.

Premedikácia:

Známa aj ako „náladovka“, je to zmes liečiv, ktoré majú prispieť k tomu, aby sa pacient uvoľnil a nebol pred operáciou v strese. Premedikácia pomôže aj v tom, že pacient neskôr počas operácie potrebuje menšie množstvo anestetík. Podáva sa zvyčajne krátko pred operáciou a môže obsahovať aj lieky proti bolesti. Na niektorých pacientov pôsobí premedikácia skôr tlmivo, zatiaľ čo niektorí pacienti sú naopak po podaní premedikácie zhovorčivejší a naozaj v „nálade“.

Rhinoplastika

Pred operáciou:

Pacienta napojíme na monitor, ktorý sleduje základné životné funkcie ako srdce, krvný tlak a ďalšie parametre, ktoré anestéziológ potrebuje. Po podaní anestetík pacient zaspí a my ho môžeme zaintubovať. Znamená to, že sa mu do dýchacích ciest cez hrdlo zavedie trubica napojená na dýchací prístroj, ktorý za pacienta dýcha. Pacientovi totiž podávame aj látky, ktoré relaxujú svaly. Tým pádom sa ale „vyradia“ aj tie, ktoré slúžia na dýchanie a teda za pacienta musí dýchať prístroj.  Túto skutočnosť si osvojil aj Hollywood, kde vo filmoch vidíte postavu, ktorá je plne pri vedomí, avšak sa nemôže pohnúť z dôvodu „zrelaxovania“ svalov. Ako hororová scéna vo filme to síce poslúži, ale v skutočnosti by to rozhodne nefungovalo, najmä kvôli tomu, že takáto „postava“ by sa v prvom rade udusila, keďže samostatné dýchanie je v takomto stave nemožné. Na operačnom stole ale pacienta dôkladne monitorujeme a je zabezpečený jeho čo najväčší komfort ako počas operácie, tak aj po nej.

Ako sa pripraviť pred anestéziou?

Jedlo a pitie:

V deň operácie musíte prísť nalačno a nesmiete ani piť (maximálne pohár vody hneď ráno, ako vstanete). Ak tieto požiadavky nedodržíte a nedajbože takúto skutočnosť aj zatajíte, ohrozujete si vlastný život. Stres môže spôsobiť počas operácie zvracanie, čo je naozaj závažná komplikácia. Vyvrátený obsah sa môže dostať do dýchacích ciest a trvale ich poškodiť, alebo spôsobiť dusenie pacienta.

Fajčenie:

Fajčiť by ste nemali už dva týždne pred operáciou. Fajčenie totiž negatívne pôsobí na priebeh narkózy, napríklad zvýšenou dráždivosťou dýchacích ciest a nadmerným množstvom hlienov. Neberte teda aj toto odporúčanie na ľahkú váhu.

Umelý chrup:

Ak máte zubnú protézu, musíte si ju dať pred zákrokom preč. Jej náhodné vypadnutie by totiž mohlo spôsobiť dusenie, čo určite nechcete.

Lieky:

Pred a po operácii sa vyhýbajte liekom obsahujúcim aspirín alebo ibuprofén. Tieto lieky môžu zvýšiť krvácanie. Informujte lekára ak užívate lieky na „riedenie“ krvi. Ak užívate lieky na srdce a krvný tlak, tie samozrejme užite ráno pred operáciou a prineste si ich so sebou.

Kontraindikácie anestézie, alebo kedy Vám zákrok odložíme:

Ochorenie ako chrípka alebo angína – môžu spôsobiť neadekvátne reakcie na anestéziu, preto akúkoľvek chorobu alebo zhoršený zdravotný stav pred operáciou nezatajujte. Určite si nechcete zvyšovať riziko komplikácií počas operácie, keď Vám zákrok môžeme jednoducho posunúť na iný termín, kedy budete „fit“.

Zvýšený cukor – pri liečbe na diabetes by pacient pred operáciou nemal mať zvýšený cukor. Ak nastane takáto situácia, je dosť možné, že Vám zákrok odložíme, nakoľko počas operácie by mohlo dôjsť ešte k ďalšiemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi a hrozila by tak diabetická kóma.

Vysoký krvný tlak – je jeden z dôvodov, kedy sa operácia určite prekladá. Vysoký krvný tlak v deň operácie predstavuje priveľké riziko a zákrok sa nemôže realizovať.

Zápal v tele – súvisí aj napríklad so spomínanou angínou, alebo napríklad aj s bolestivým zubom. Ak pred operáciou budete mať príznaky zápalu, resp. to preukážu aj krvné testy, operácia sa bude musieť odložiť. Zápal by sa totiž mohol preniesť do operovaných častí a spôsobiť pooperačné komplikácie, nehovoriac o tom, že organizmus je počas zápalového procesu všeobecne viac oslabený.

Tehotenstvo – Plánovaná operácia počas tehotenstva je zbytočné riziko a ak to situácia nevyžaduje, je lepšie zákrok (v celkovej anestézii) nepodstúpiť.

Menštruácia – Znovu, aj menštruácia je stav, ktorý skôr riziko komplikácii pri operácii zvyšuje. Preto sa plánujú zákroky v období mimo menštruácie.

Zdroje obrázkov:

<a href=’https://www.freepik.com/photos/pink-girl‘>Pink girl photo created by benzoix – www.freepik.com</a>
<a href=’https://www.freepik.com/photos/surgical‘>Surgical photo created by rawpixel.com – www.freepik.com</a>
<a href=’https://www.freepik.com/photos/nurse-mask‘>Nurse mask photo created by freepik – www.freepik.com</a>

Related posts

Rhinoplastika

Zlomený nos

Keďže sa nos nachádza presne v strede tváre a vyčnieva do priestoru, je aj náchylnejší na zranenie. Zlomeniny nosa tvoria polovicu z celkového počtu prípadov zlomenín v oblasti tváre/hlavy. U detí sú najčastejšími príčinami nehody počas hry alebo športu; u dospelých sú najčastejšími dôvodmi šport, fyzické napadnutie a autonehody.