Zlomený nos

Rhinoplastika

Zlomený nos

Keďže sa nos nachádza presne v strede tváre a vyčnieva do priestoru, je aj náchylnejší na zranenie. Zlomeniny nosa tvoria polovicu z celkového počtu prípadov zlomenín v oblasti tváre/hlavy. U detí sú najčastejšími príčinami nehody počas hry alebo športu; u dospelých sú najčastejšími dôvodmi šport, fyzické napadnutie a autonehody.

Ako zistíte, či máte zlomený nos ?

Ak váš nos smeruje 90 stupňov od normálnej polohy, bude Vám určite jasné, že ste si ho zlomili. Nie vždy je to však také jednoduché a býva ťažké rozoznať narazený nos od zlomeného. Úraz nosa môže zahŕňať kosť, zvyčajne tú, ktorá je pozdĺž chrbta Vášho nosa, a/alebo chrupavku vrátane nosnej priehradky (stena oddeľujúca vaše dve nosné dierky).

Pri návšteve lekára sa zistí, ako na tom Váš nos naozaj je. Pri vyšetrení sa lekár nosa bude aj dotýkať a môže Vám poskytnúť lokálne anestetikum, aby bolo vyšetrenie menej bolestivé. Môže sa stať, že budete potrebovať aj CT alebo RTG vyšetrenie.

Avšak ešte predtým, ako sa vôbec dostanete k lekárovi, môžete zhodnotiť príznaky pri zlomenine nosa, ako:

  • Bolesť (zvyčajne veľká)
  • Deformácia obvyklého tvaru nosa
  • Opuch okolo nosa a okolitej tváre
  • Modrina nosa a očí (monokel)
  • Krvácanie z nosa
  • Ťažkosti s dýchaním cez nos, či už z jednej alebo oboch nosových dierok

V závislosti od toho, aké ďalšie zranenia ste utrpeli popri podozrení na zlomeninu nosa, budete musieť zvážiť okamžitú návštevu lekára. V prípade inej traumy hlavy alebo krku môže byť váš nos posledný na zozname. Môže byť ťažké zistiť, či nedošlo k poškodeniu iných štruktúr tváre, takže ak si nie ste istí skutočným rozsahom svojich zranení, neváhajte a ihneď navštívte lekára. Ak ste si však celkom istí, že všetko ostatné je v poriadku a váš nos je jedinou „obeťou“, snažte sa do týždňa navštíviť lekára, aby spravil správnu diagnózu a nastavil liečbu. Ak dôjde k veľkému opuchu, je možné, že Vás lekár požiada, aby ste prišli po jeho zmiernení. Opuch by totiž mohol brániť vo vyšetrení.

Rhinoplastika

Prvá pomoc pri zlomenom nose:

V žiadnom prípade sa nepokúste „napraviť“ nos naspäť (v prípade, že je vybočený). Neodborným manévrom by ste si mohli nos poškodiť ešte viac. Ak ste si istí, že nepotrebujete okamžitú lekársku pomoc, môžete si poradiť s prvou pomocou aj doma:

V prípade krvácania z nosa si sadnite a nakloňte hlavu mierne dopredu, aby ste zabránili stekaniu krvi do zadnej časti hrdla. Dýchajte ústami. Mnoho ľudí si myslí, že by mali mať hlavu zaklonenú dozadu, opak je však pravdou.

Aplikujte ľad zabalený napr. do handričky (aby ste si nespôsobili omrzliny) alebo studený obklad, ktorý pomôže opuch zmierniť. Dávajte pozor, aby ste ľadovým obkladom príliš na nos netlačili. Odborníci odporúčajú prikladať ľadový obklad až 15 minút v kuse, štyrikrát denne, počas prvých 24 až 48 hodín po zranení.

Môžete užiť obvyklé lieky na úľavu od bolesti, ako je napríklad ibuprofén.

Keď ležíte, snažte sa držať hlavu zdvihnutú, aby ste predišli zhoršeniu opuchu alebo pulzujúcej bolesti.

Vyhnite sa akýmkoľvek činnostiam, ktoré by mohli spôsobiť ďalší úraz vášho nosa.

Aj keď si poradíte s ošetrením nosa doma, návštevu lekára by ste nemali odložiť. Niektoré zlomeniny nosa môžu viesť k nahromadeniu krvi v nose, tzv. hematóm septa. V takomto prípade sa hematóm musí vypustiť.

Liečba zlomeného nosa (odborníkmi):

Ani u lekára sa nestretnete s tým, že Vám nos napravia ako vo filme. Vyšetrením nosa lekár zistí, či je zlomený, ako aj to, či si niektoré okolité štruktúry, ako sú zuby, čeľusť alebo oči, vyžadujú pozornosť. Ak aj máte nos zlomený, ale bez zmeny pozície, nemali by ste potrebovať ďalšiu liečbu, okrem toho, že chvíľu zostanete mimo boxerského ringu.

Ak však váš nos zjavne nesmeruje rovnakým smerom, ako pred úrazom, ako ste vstúpili do steny, lekár sa môže pokúsiť o manuálnu repozíciu. Takýto úkon by sa mal vykonať do 14 dní od zranenia. Ak už prešli viac ako dva týždne, je dosť možné, že budete potrebovať nápravu nosa.

Manuálna repozícia zahŕňa aplikáciu lokálneho anestetika a následnú korekciu nosa za pomoci inštrumentov. Do nosa sa môže dať tamponáda a zvonku dlaha. Závažnejšie prípady, alebo tie, ktoré pacient zanedbal, si môžu vyžadovať operáciu v celkovej anestézii.

Nehodám sa človek nevyhne, ale aj tu platí, že prevencia je lepšia ako liečba. Ak už podniknete aktivitu, pri ktorej hrozí úraz nosa, použite vhodné ochranné prostriedky.

Related posts

Ako pripraviť dieťa na zákrok?

Každý rok podstúpi operáciu nespočetné množstvo detí, ale ani tento fakt nemusí byť pre niekoho uspokojivý, ak sa jedná práve o jeho dieťa. V takejto situácii sú strach a úzkosť úplne normálne. Tým, že pred operáciou psychicky pripravíte seba a Vaše dieťa na zákrok, pomôžete tak obom absolvovať celý proces vo väčšej pohode a pokoji.