Otoplastika

Čo je otoplastika ( aurikuloplastika )

Otoplastika alebo aurikuloplastika – tiež známa ako kozmetická chirurgia ušníc – je zákrok na zmenu tvaru alebo polohy ušníc. Otoplastika sa môže vykonať po 5 roku, kedy už ušnice majú takmer plnú veľkosť. Optimálny čas je pred začiatkom školskej dochádzky- aj z psychologických dôvodov.

Indikácie pre otoplastiku

Otoplastika sa vykonáva väčšinou v týchto prípadoch:

  • Ušnica alebo ušnice odstávajú príliš ďaleko od hlavy
  • Tvar ucha nie je optimálny
  • Nie ste spokojný s predchádzajúcou operáciou ušníc
  • Máte zdeformované ucho po úraze, vrodenej vade a podobne. Ak je však deformita veľmi závažná, alebo ušnica nevyvinutá, je nutná rekonštrukcia ušnice, čo je však  už úplne iný zákrok.

Otoplastika nezmení umiestnenie  uší ani nezmení  schopnosť počuť.

Pred zákrokom:

Počas konzultácie lekár vyhodnotí tvar, veľkosť a polohu ušnice. Na základe vyšetrenia lekár vyhodnotí, či je to dobrá indikácia na operáciu. Lekár sa Vás môže opýtať na  súčasné a minulé zdravotné problémy. Informujte lekára aj o akýchkoľvek liekoch, ktoré užívate alebo ktoré ste nedávno užívali. Počas konzultácie prediskutujete s lekárom aj dôvody, prečo chcete zákrok podstúpiť ako aj Vaše očakávania výsledku operácie, možné riziká a podobne.

Samotný zákrok:

Otoplastiku vykonávame u dospelých pacientov spravidla v lokálnej anestézii,  u detí  v celkovej anestézii.

Technika otoplastiky sa líši v závislosti od toho, aký druh korekcie pacient potrebuje. Podľa zvolenej techniky závisí aj umiestnenie rezov a výsledných jaziev.

Najčastejšie  sa ušnica tvaruje kombináciou modelačných stehov a špeciálnych nárezov.

Po zákroku:

Po otoplastike budete mať uši prekryté obväzmi kvôli ochrane a podpore. Na druhý deň je potrebný preväz. Po zákroku by ste nemali spať na boku, aby ste predišli zbytočnému tlaku na ušnice. Ďalší preväz o 3-4 dni. Po týždni je možné úplné odstránenie obväzov.

Tri týždne je potrebné nosiť voľnú čelenku, ktorá ušnice chráni. Následne je potrebné nosiť čelenku cez noc ešte mesiac. Pomôže zabrániť tomu, aby ste pri prevracaní v posteli uši netlačili a nedeformovali.

Stehy väčšinou ponechávame na resorpciu- takže ich netreba vyberať.

Možné riziká:

Otoplastika, rovnako ako akýkoľvek iný typ chirurgického zákroku obnáša riziká, vrátane rizika krvácania, infekcie a nežiaducej reakcie na anestéziu- tieto riziká sú veľmi zriedkavé.

Pri používaní nevstrebateľného šicieho materiálu môže dôjsť k vylučovaniu stehov v kombinácii s okolitým  zápalom. Pri použití dlhodobo vstrebateľných stehov je táto komplikácia veľmi zriedkavá.

Najčastejšia komplikácia (nie je to komplikácia v pravom slova zmysle) je stav, keď výsledný tvar alebo poloha ušnice  nie je úplne optimálna.