Turbinoplastika

Čo je turbinoplastika?

Turbinoplastika je zákrok, ktorý vykonávame na zmenšenie  veľkosti/ opuchov  dolných lastúr prítomných na bočnej stene nosných prieduchov.

Dôvody pre turbinoplastiku:

Upchatie (obštrukcia) nosa

Za normálnych okolností sa lastúry bežne zväčšujú a zmenšujú. Tento proces sa každých niekoľko hodín strieda a sám o sebe nepredstavuje komplikáciu. U niektorých pacientov sa však lastúry môžu zväčšiť až natoľko, že spôsobia zhoršenie dýchania cez nos. Ak medikamentózna liečba nedokázala tieto príznaky zmierniť, môžeme uvažovať o turbinoplastike. Tento zákrok môžeme kombinovať s inými operáciami nosa, ako je napríklad septoplastika alebo endoskopická chirurgia dutín (FESS).

Pred operáciou

Pri konzultácii s lekárom  dostanete niekoľko otázok súvisiacich s vašimi problémami. Ďalej vám spravíme endoskopické alebo mikroskopické vyšetrenie nosa. Je dosť možné, že budete potrebovať aj alergologické vyšetrenie. Na základe týchto, prípadne iných vyšetrení, zistíme, či je potrebné riešiť váš problém operáciou.

Samotná operácia

Turbinoplastiku vykonávame vo väčšine prípadov v lokálnej anestézii. Zákrok prebieha cez nosné dierky bez akýchkoľvek vonkajších rezov. Pri tomto zákroku používame hlavne endoskop spolu s inými špecializovanými nástrojmi na zmenšenie lastúr. Niektorí pacienti potrebujú mať po zákroku v nose ľahkú tamponádu.

Riziká

Lastúry majú bohaté zásobenie krvou. Zriedkavo môže po operáciách dôjsť k nadmernému krvácaniu. Riešime to vložením tamponád do nosa. Ak krvácanie nie je pod kontrolou, veľmi zriedkavo sa takýto stav rieši krátkym zákrokom v celkovej anestéze.

Medzi lastúrami a nosnou priehradkou môže dôjsť k zjazveniu –synechii. Tieto synechie zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy, ale ak sa tak stane, pri kontrole vám ich  lekár jemne odstráni.

U niektorých pacientov sa môžu lastúry znovu zväčšiť a spôsobiť počiatočný problém. Vtedy je zvyčajne potrebné zákrok opakovať.

Po operácii

Pacienti obvykle nemajú bolesti ani vonkajšie podliatiny a zvyčajne odchádzajú domov v ten istý deň. Aj keď je táto operácia navrhnutá tak, aby zlepšila dýchanie nosom, po zákroku môžete mať pocit opuchu v nose cca 2 týždne.

Existujú opatrenia, ktoré by som mal podniknúť po zákroku?

Ak ste podstúpili iba samotnú turbinoplastiku, do práce by ste sa mohli vrátiť aj nasledujúci deň, ak pracujete hlavne „za stolom“. V opačnom prípade by ste mali zvážiť  2-3 dni dovolenky. Takisto by ste sa mali zdržať náročného  cvičenia po dobu  1 týždňa.