Adenotómia

Čo sú adenoidné vegetácie-nosná mandĽa, slangovo adenoidy?

Nosná mandľa je zhluk lymfatického tkaniva. Nachádza sa v nosohltane- priestor za nosovou dutinou. Nosná mandľa je  súčasťou imunitného systému a pomáha chrániť telo pred vírusmi a baktériami. Začína sa zmenšovať vo veku 5 až 7 rokov u detí a v puberte prakticky zaniká.

Čo je adenotómia?

Adenotómia alebo odstránenie nosnej mandle je chirurgický zákrok, pri ktorom sa spomínaná nosná mandľa odstráni.

Aj keď nosná mandľa pomáha chrániť telo pred vírusmi a baktériami, niekedy sa príliš zväčší, alebo sa chronicky infikuje. Príčinou môže byť infekcia, alergia alebo iné dôvody. Prílišné zväčšenie môže byť aj vrodené.

Kedy sa zákrok vykonáva?

Keď sa nosná mandľa dieťaťa zväčší, môže spôsobiť problémy tým, že  čiastočne zablokuje dýchanie nosom. Pri takejto diagnóze môžu mať deti problémy s dýchaním, zápaly uší alebo iné komplikácie, ktoré môžu viesť k chrápaniu alebo vážnejším stavom, ako je spánkové apnoe (pauzy v dýchaní ) v noci.

Ďalšie komplikácie zahŕňajú chronickú (dlhodobú) nádchu a infekcie dutín. Zväčšená nosná mandľa môže tiež podporiť recidívu ušných infekcií s výskytom chronickej tekutiny v uchu, čo môže mať za následok dočasnú stratu sluchu.

Pri týchto a ďalších komplikáciách je vo väčšine prípadov potrebné odstránenie nosnej mandle. Jej odstránenie nepreukázalo vplyv na schopnosť dieťaťa bojovať s infekciami.

Adenotómia sa väčšinou vykonáva u detí vo veku od 1 do 7 rokov. Keď má dieťa 7 rokov, nosná mandľa sa začína zmenšovať a u dospelých sa považuje za zakrpatený orgán (pozostatok bez účelu).

Ako sa adenotómia vykonáva?

Adenotómia je jednoduchý a relatívne krátky zákrok, ktorý ambulantne vykonáva chirurg ORL. Vaše dieťa bude počas zákroku v celkovej anestézii. Vyspelé pracoviská vykonávajú zákrok za pomoci endoskopu, čo umožní dôslednú vizualizáciu a kompletné odstránenie nosnej mandle

Po operácii je dieťa  rýchlo zobudené . Naprostá väčšina detí sa môže vrátiť domov v deň operácie.

Pozrite si video zo zákroku s použitím tzv. „shavera“:

Aké sú riziká adenotómie?

Riziká adenotómie sú zriedkavé, ale zahŕňajú:

  • Nadmerné krvácanie (veľmi zriedkavé)
  • Infekcia
  • Riziká z použitia anestézie

Váš lekár by mal predtým, ako súhlasíte so zákrokom, dôkladne vysvetliť všetky riziká odstránenia adenoidov a odpovedať na Vaše otázky.

Aká je prognóza dieťaťa, ktoré malo adenotómiu?

Po adenotómii sa dieťa takmer vždy úplné zotaví s oveľa menším počtom problémov s dýchaním a infekciami horných ciest dýchacích vrátane zápalov uší (otitídy). Vaše dieťa môže počas zotavovania dočasne bolieť hrdlo, mať bolesti uší, zápach z úst alebo upchatý nos.

Covid-19 info 😷PCR testy pred operáciou

Z dôvodu pandémie COVID-19, podľa nariadení ministerstva zdravotníctva, je pacient povinný predložiť v deň plánovanej operácie PCR test nie starší ako 72 hodín. To isté platí aj pre sprevádzajúce osoby pri hospitalizácií pacienta (doprovod detí a podobne...)

Pri návšteve ambulancie sa test nevyžaduje.

ORL KLINIKA aj naďalej vykonáva operačné zákroky (aktualizované 25.11.2021)