FESS

FESS – Endoskopická operácia nosových dutín

Endoskopická chirurgia dutín je názov pre operácie pri problémoch s prínosovými dutinami, pri ktorých nepomohla medikamentózna liečba. Chirurgia sa vykonáva cez nosové dutiny, bez vonkajších rezov na tvári. Je potrebné predoperačné CT vyšetrenie na posúdenie rozsahu ochorenia a na rozsah operačného výkonu.

Musím podstúpiť operáciu?

U niektorých pacientov sa dá operácii vyhnúť používaním primeranej medikamentóznej liečby. Avšak u pokročilejších nálezov je spravidla operačný zákrok potrebný.

Operácia dutín je veľmi účinná u približne 90% pacientov, ale niekedy sa problémy s dutinami môžu v budúcnosti vrátiť. Platí to najmä u pacientov s nosovými polypmi. U zhruba 10%  pacientov je potrebná ďalšia operácia dutín do 5 – 10 rokov.

Ako prebieha operácia?

Operácia zvyčajne prebieha v celkovej anestézii, niektoré jednoduchšie výkony možno vykonať aj v lokálnej anestézii. Operácia sa vykonáva za pomoci špeciálneho endoskopu, kamery, obrazovky a ďalších potrebných inštrumentov. Odstráni sa malé množstvo kosti a opuchnutej sliznice blokujúcej dutiny. Akonáhle sú dutiny odblokované, zápal zvyčajne ustúpi. Pri niektorých diagnózach je však rozsah zákroku oveľa väčší.

Video z operácie chronického zápalu prínosových dutín s polypózou:

Po operácii

Bezprostredne po operácii môžete  mať nosovú tamponádu do nasledujúceho rána. Budete poučený o potrebnom ošetrovaní nosa a ďalšej medikamentóznej liečbe. Podľa rozsahu zákroku budú naplánované pooperačné kontroly a u chronických ochorení aj dlhodobé sledovanie pacienta.