Adenotómia

Čo sú adenoidné vegetácie – nosová mandľa, slangovo adenoidy?

Nosná mandľa je zhluk lymfatického tkaniva. Nachádza sa v nosohltane- priestore za nosovou dutinou. Nosná mandľa je  súčasťou imunitného systému a pomáha chrániť telo pred vírusmi a baktériami. Začína sa zmenšovať vo veku 5 až 7 rokov a v puberte prakticky zaniká.

Čo je adenotómia?

Adenotómia alebo odstránenie nosnej mandle je chirurgický zákrok, pri ktorom sa spomínaná nosná mandľa odstráni.

Aj keď nosná mandľa pomáha chrániť telo pred vírusmi a baktériami, niekedy sa príliš zväčší, alebo sa chronicky infikuje. Príčinou môže byť infekcia, alergia alebo iné dôvody. Prílišné zväčšenie môže byť aj vrodené.

Kedy je potrebný zákrok?

Keď sa nosná mandľa dieťaťa zväčší, môže spôsobiť problémy tým, že  čiastočne zablokuje dýchanie nosom. Pri takejto diagnóze môžu mať deti problémy s dýchaním, zápaly uší alebo iné komplikácie, ktoré môžu viesť k chrápaniu alebo vážnejším stavom, ako je spánkové apnoe (pauzy v dýchaní počas spánku ).

Ďalšie komplikácie zahŕňajú chronickú (dlhodobú) nádchu a infekcie dutín. Zväčšená nosná mandľa môže tiež podporiť recidívu ušných infekcií s výskytom chronickej tekutiny v uchu, čo môže mať za následok dočasnú stratu sluchu.

Pri týchto a ďalších komplikáciách je vo väčšine prípadov potrebné odstránenie nosnej mandle. Jej odstránenie nepreukázalo vplyv na schopnosť dieťaťa bojovať s infekciami.

Adenotómia sa väčšinou vykonáva u detí vo veku od 1 do 7 rokov. Keď má dieťa 7 rokov, nosná mandľa sa začína zmenšovať a u dospelých sa považuje za zakrpatený orgán (pozostatok bez účelu).

Ako zákrok prebieha?

Adenotómia je jednoduchý a relatívne krátky zákrok, ktorý ambulantne vykonáva chirurg ORL. Vaše dieťa bude počas zákroku v celkovej anestézii. Vyspelé pracoviská vykonávajú zákrok za pomoci endoskopu, čo umožní dôslednú vizualizáciu a kompletné odstránenie nosnej mandle.

Po operácii sa dieťa  rýchlo zobudí. Väčšina detí sa môže vrátiť domov v deň operácie.

Pozrite si video zo zákroku s použitím tzv. „shavera“:

Aké sú riziká adenotómie?

Riziká adenotómie sú zriedkavé, ale zahŕňajú:

  • Nadmerné krvácanie (veľmi zriedkavé)
  • Infekcia
  • Riziká z použitia anestézie

Lekár Vám predtým, než budete súhlasiť so zákrokom, dôkladne vysvetlí všetky riziká odstránenia adenoidov a odpovie na Vaše otázky.

Aká je prognóza dieťaťa, ktoré malo adenotómiu?

Po adenotómii sa dieťa takmer vždy úplné zotaví s oveľa menším počtom problémov s dýchaním a infekciami horných ciest dýchacích vrátane zápalov uší (otitídy). Vaše dieťa môže počas zotavovania dočasne bolieť hrdlo, mať bolesti uší, zápach z úst alebo upchatý nos.