Korekcia viečok

Čo je blefaroplastika horných viečok?

Blefaroplastika horných viečok je jedným z najčastejších funkčných, ale aj kozmetických plastických chirurgických zákrokov na tvári. Zaoberá sa kontúrami horných viečok, hlavne oblasťou medzi obočím a mihalnicami.

Blefaroplastiku horných viečok možno vykonať z niektorého z nasledujúcich dôvodov:

  • Dedičné faktory a involučné zmeny môžu spôsobiť ovisnutie kože a tkanív pod kožou, čo spôsobuje „pohľad ťažkých viečok“.
  • Vzhľad očných viečok môže byť asymetrický
  • Ovisnutá koža očných viečok môže brániť zornému poľu, zákrok sa vykoná na zmiernenie tejto prekážky

Pred zákrokom:

Náš lekár sa Vás opýta na zdravotnú anamnézu vrátane liekov, ktoré užívate, alergií, fajčenia, predchádzajúcich operácií a podobne. Najmenej 2 týždne pred operáciou sú všetci pacienti, ktorí užívajú aspirín alebo warfarín, poučení, aby tieto lieky do termínu operácie nebrali.  Lekár sa Vás môže tiež opýtať na suchosť alebo slzenie očí a môže požiadať o ďalšie testy na odstránenie akýchkoľvek problémov s vašimi slznými funkciami.

Ako prebieha zákrok?

Blefaroplastika sa najčastejšie vykonáva v lokálnej anestézii. U niektorých pacientov sa môže použiť sedácia alebo celková anestézia. Najprv sa zmeria a označí blefaroplastický rez. Následne sa odstráni rôzne množstvo kože, mäkkých tkanív a tuku, aby sa dosiahol príjemný a mladistvý vzhľad očného viečka a zlepšilo sa tak zorné pole. Po vykonaní potrebných úprav sa kožné rezy uzavrú stehmi.

Po zákroku:

Pacienti idú domov ešte v deň zákroku. Mali by ste rátať s miernim opuchom a modrinami. Stupeň opuchu a modrín sa výrazne líši od pacienta k pacientovi. V každom prípade opuch a modriny ustúpia v priebehu 1-4 týždňov, po tomto čase je zvyčajne sotva viditeľné, že ste operáciu absolvovali.

Budem mať po operácii zakryté oči?

Po operácii zvyčajne nie je potrebný žiadny obväz/krytie očí. Môžete rátať s malými pásikmi na zakrytie miesta rezu. Ľadové obklady sa aplikujú na viečka po operácii 24 až 48 hodín.

Musíte odstrániť stehy?

Nevstrebateľné kožné stehy sa odstraňujú po 6 – 7 dňoch.

Môžem niekde vidieť, ako budem vyzerať po operácii?

Najlepším spôsobom, ako zistiť, čo sa takýmto zákrokom dá docieliť, a teda čo môže pacient očakávať, je prezretie predoperačných a pooperačných fotiek pacientov, ktorý tento zákrok podstúpili. Niektoré pracoviská používajú aj počítačovú vizualizáciu, ktorá vie zobraziť, ako by mal pacient po operácií vyzerať. V porovnaní s inými typmi zákrokov, ako je napr. rinoplastika, je počítačová vizualizácia v tomto prípade nepresnejšia a reálny výsledok sa nemusí so simuláciou zhodovať v dostatočnej miere.

Ako dlho budem PN?

Vo všeobecnosti, obdobie zotavenia po blefaroplastike horných viečok je zvyčajne krátke a nasledujúci deň môžete vykonávať bežné činnosti s vynechaním športu a zvýšenej fyzickej námahy do vybratia stehov. Opuch a modriny sa líšia od pacienta k pacientovi, ale zriedka trvajú dlhšie ako 3 týždne a takmer nikdy neobmedzujú pohyblivosť pacienta.

Riziko komplikácií:

Komplikácie pri blefaroplastike sú veľmi zriedkavé, no môžu zahŕňať napr. krvácanie, suché oči, viditeľnú jazvu a podobne. S lekárom sa porozprávate o možných rizikách a komplikáciách zákroku. Porozumenie zákroku, zváženie výhod a rizík Vám pomôže rozhodnúť sa, či je pre Vás tento zákrok vhodný.