Rinoplastika

Aké sú trendy v rinoplastike a aké zmeny nastali za posledné roky? O tejto téme sa porozprával MUDr. Kováč, primár našej kliniky, s redaktorkou portálu Estheticon.

Celý článok si prečítate TU

Čo je Rinoplastika?

Rinoplastika (rhinoplastika) je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom je funkčná komplikácia na strane pacienta, ktorú je nutné odstrániť chirurgickým zákrokom. Najčastejšie ide o úpravu zhoršeného dýchania nosom. Druhý dôvod je estetická zmena  tvaru nosa, ktorú si želá pacient. Cieľom je vytvoriť kozmetický výsledok, ktorý je v harmónii so zvyškom tváre. Veľmi častý je kombinovaný- esteticko funkčný zákrok.

Možné dôvody pre rinoplastiku:

 • Nos bol zlomený alebo poškodený pri úraze
 • Nos je krivý alebo vybočený
 • Na dorze (chrbte) nosa je hrb
 • Na dorze (chrbte) nosa je priehlbina (sedlo)
 • Nos sa zdá byť príliš dlhý alebo príliš krátky
 • Špička nosa je príliš hrubá, okrúhla, ostrá alebo nerovná
 • Veľmi častá je kombinácia uvedených deformít

Ako sa vykonáva operácia nosa?

Pri rinoplastike existujú dve hlavné techniky:

Technika zatvorenej rinoplastiky:

K štruktúram nosa sa pristupuje cez rezy vo vnútri nosa,  čím sa  eliminuje vonkajší rez. Keď sú korekcie chrupkových a kostných štruktúr nosa dokončené, rezy sú uzavreté stehmi.

Technika otvorenej rinoplastiky:

Chirurg spraví malý vonkajší rez cez kolumelu. Kolumela je stĺpik medzi vašimi nosovými dierkami. Tento rez je kombinovaný s rezmi na vnútornej strane nosných dierok. Koža nosovej špičky sa potom opatrne nadvihne a chrupavky a kosti nosa sa chirurgicky upravia. Na konci postupu sa kožné tkanivo vráti na svoje miesto a rezy sú uzavreté jemnými stehmi. Malá jazva na koži medzi nosnými dierkami sa zvyčajne dobre hojí a vo väčšine prípadov je takmer neviditeľná.

Aké sú rozdiely medzi uzavretou a otvorenou rinoplastikou?

Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že vynikajúce výsledky sa dajú dosiahnuť oboma technikami. Medzi výhody zatvorenej techniky patrí absencia vonkajšej jazvy a menší pooperačný opuch, pretože zákrok je menej traumatický. Výhody otvorenej techniky zahŕňajú lepšiu viditeľnosť štruktúr nosa, jednoduchšie riešenie komplikovaných deformít a jednoduchšie zaškoľovanie chirurgov.  Skúsení chirurgovia vedia dosiahnuť veľmi dobré výsledky  obidvoma prístupmi. Výber techniky závisí na preferencii operatéra, ale najmä od rozsahu plánovaného zákroku. Mala by to byť operácia „šítá na mieru“

Rinoplastika

Je rinoplastika pre mňa?

Vhodným kandidátom na rinoplastiku môžete byť z jedného z nasledujúcich dôvodov:

 • Dlhší čas premýšľate o zlepšení vzhľadu nosa
 • Úraz alebo infekcia zmenili tvar nosa pred viac ako 12 mesiacmi
 • Vrodený defekt, ako rázštep pery, bol operovaný v mladom veku, teraz máte najmenej 17 rokov a chceli by ste upraviť deformitu nosa.
 • Vekom (starnutím) sa zmenil tvar vášho nosa; špička nosa  začína postupne klesať.
 • Máte obmedzené dýchanie nosom a lieky neposkytli trvalé zlepšenie.

Aký je najvhodnejší vek na rinoplastiku?

Štúdie naznačujú, že na vykonanie rinoplastiky je preferovaný minimálny vek 17 rokov, pretože kostné štruktúry tváre sa po tomto veku menia len málo a celkový tvar tváre sa po tomto veku príliš nezmení. Zriedkavo môže byť opodstatnené vykonať chirurgický zákrok v skoršom veku. Ak je to tak, chirurg sa s Vami porozpráva o možnej potrebe druhej operácie o niekoľko rokov.

Čo môžem očakávať pred operáciou nosa?

Lekár získa od Vás anemnézu- preskúma  históriu Vášho problému. Patria sem vaše ťažkosti týkajúce sa dýchania nosom a vaša predstava tvaru vonkajšieho  nosa. Požiadame Vás takisto o informácie o užívaných liekoch, chronických ochoreniach, alergiách, predchádzajúcich operáciách a ďalšie potrebné informácie k zhodnoteniu stavu pacienta. Chirurg potom vykoná klinické vyšetrenie. To zahŕňa vyšetrenie vnútornej časti nosa . Toto vyšetrenie mu povie viac o stave nosovej priehradky, o šírke nosových chlopní, o kvalite nosovej sliznice, o veľkosti a tvare nosových lastúr.

Chirurg  s Vami tiež prediskutuje, ktoré zmeny vonkajšieho tvaru nosa sú realistické a ako sa dosiahnu. Tiež sa budete rozprávať aj o rizikách a možných komplikáciách  pri rinoplastike. Diskusia zahŕňa takisto typ anestézie, ktorá je vhodná pre daný typ zákroku. Vo väčšine prípadov ide o celkovú anestéziu. Ak ste v minulosti absolvovali rinoplastiku alebo sa lekár domnieva, že chrupavka získaná z nosa nebude postačovať na tvarovanie a rekonštrukciu nosa, bude možno potrebné odobratie chrupavky z ucha.

Tento typ operácie vykonávame na našej klinike v režime jednodňovej chirurgie. Pacient strávi noc na našej klinike a ráno po kontrole je prepustený domov. Je nutné zabezpečiť si doprovod.

Po operácií:

Po operácii musíte odpočívať v posteli so zdvihnutou hlavou, aby ste znížili krvácanie a opuch. Váš nos môže byť upchatý v dôsledku opuchu alebo vložiek umiestnených vo vnútri nosa počas operácie.

Vo väčšine prípadov vnútorné tamponády zostanú v nose prvých 24 hodín. Lekár vám tiež prilepí dlahu na nos kvôli ochrane a podpore. Obvykle je na mieste približne jeden týždeň.

Mierne krvácanie a odtok hlienu a starej krvi sú bežné niekoľko dní po operácii alebo po odstránení tamponád. Aby sa riziko krvácania a opuchu znížilo čo najviac, lekár Vás môže požiadať, aby ste niekoľko týždňov po operácii dodržiavali tieto opatrenia:

 • Vyhnite sa namáhavým aktivitám, ako je napríklad aerobik a beh.
 • Kým máte na nose dlahy, vyhnite sa priamemu kontaktu s vodou na tomto mieste.
 • Príliš si nefúkajte nos.
 • Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie a zelenina, aby ste sa vyhli zápche. Zápcha vám môže spôsobiť napätie a vyvíjať tlak na miesto chirurgického zákroku.
 • Vyhnite sa extrémnym výrazom tváre, ako je úsmev alebo smiech.
 • Jemne si čistite zuby, aby ste obmedzili pohyb hornej pery.
 • Noste oblečenie, ktoré sa zapína spredu. Neobliekajte si cez hlavu oblečenie, ako sú košele alebo svetre.
 • Okrem toho si najmenej štyri týždne po operácii nedávajte na nos okuliare alebo slnečné okuliare, aby ste predišli tlaku v nose. Môžete použiť lícne opierky alebo si okuliare prilepiť na čelo, kým sa vám nos nezahojí.
 • Pri pobyte vonku používajte opaľovací krém SPF 30, najmä na nos. Príliš veľa slnka môže spôsobiť trvalé nepravidelné zafarbenie pokožky na Vašom nose.

K dočasnému opuchu alebo čierno-modrému zafarbeniu očných viečok môže dôjsť dva až tri týždne po operácii nosa. Opuch nosa trvá dlhšie, kým zmizne natrvalo. Obmedzenie sodíka v potrave pomôže opuchu rýchlejšie zmiznúť. Po operácii si nedávajte na nos ľadové alebo studené obklady.

Váš nos sa počas celého života mení, či už ste absolvovali operáciu alebo nie. Z tohto dôvodu je ťažké povedať, kedy dosiahne Váš nos „konečný výsledok“. Väčšina opuchov však do roka zmizne.

Čo je počítačová simulácia pred operáciou ?

Počítačová simulácia Vám môže poskytnúť predstavu o tom, ako bude váš nos po operácii vyzerať. U väčšiny systémov je možné simulácie profilu (bočného pohľadu) nosa vykonať jednoduchým spôsobom. Simulácie pohľadu spredu sú technicky náročnejšie a nemusia mať vždy dostatočnú kvalitu. Nezabudnite, že výsledok operácie sa takmer vždy bude trochu líšiť od výsledku generovaného počítačom, bez ohľadu na odbornosť chirurga.

Príklady našich rinoplastík nájdete TU.