Ako pripraviť dieťa na zákrok?

Ako pripraviť dieťa na zákrok?

Detské operácie

Každý rok podstúpi operáciu nespočetné množstvo detí, ale ani tento fakt nemusí byť pre niekoho uspokojivý, ak sa jedná práve o jeho dieťa. V takejto situácii sú strach a úzkosť úplne normálne. Tým, že pred operáciou psychicky pripravíte seba a Vaše dieťa na zákrok, pomôžete tak obom absolvovať celý proces vo väčšej pohode a pokoji.

Strach z neznámeho je často horší ako realita, preto je dôležité byť úprimný v tom, čo sa stane, a vysvetliť, že operácia sa robí s cieľom niečo opraviť, alebo pomôcť mu cítiť sa lepšie. Podľa veku dieťaťa a jeho schopnosti porozumieť zvážte, koľko a akých informácií mu poskytnete a vysvetlíte. Bez ohľadu na to, či má vaše dieťa 3 alebo 14 rokov, je dôležité, aby ste si pred operáciou našli čas a uistili sa, že je v pohode s tým, čo sa bude počas zákroku diať.

Pred operáciou:

  • Povedzte o operácii svojmu malému dieťaťu jeden až dva dni vopred a dieťaťu v predškolskom alebo školskom veku tri až štyri dni vopred. Nebude tak mať toľko času na premýšľanie alebo snívanie o operácii.
  • Prečítajte si spolu knihy o návšteve doktora/nemocnice. Deti môžu mať strach z lekára v maske a čiapke. Pokojne poproste doktora o masku, s ktorou sa dieťa bude môcť hrať.
  • Proces vyšetrenia až po operáciu môžete dieťaťu vysvetliť/ukázať aj na plyšovej hračke. Počas hry sa s operáciou lepšie oboznámi a nebude brať operačný zákrok ako niečo zlé.
  • Uistite sa, že dieťa rozumie tomu, že operácia nie je trest. Pomôžte mu pochopiť, prečo operáciu potrebuje.
  • Deti v predškolskom a školskom veku majú veľmi bujnú predstavivosť. Zistite, či dieťa nemá nesprávne predstavy o tom, čo sa bude diať.
  • Ako motiváciu môžete sľúbiť odmenu po operácii (malú hračku, zmrzlinu a podobne).

Vážte slová

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom tak, aby všetkému porozumelo. Napríklad:

  • Namiesto toho, aby ste povedali: „Lekár ťa uspí plynom.“ povedzte: „Pani doktorka ti pomôže zaspať. Cez masku budeš dýchať vzduch na spanie. Pomôže ti zdriemnuť si, aby si počas operácie nič necítil.“
  • Pripomeňte svojmu dieťaťu, že takýto špeciálny spánok je iný, ako keď spí v noci a že počas operácie sa určite nezobudí.
  • Vysvetlite mu, že ak ho bude niečo po operácií bolieť, dostane lieky, ktoré mu pomôžu.
  • Buďte úprimní. Vyhnite sa sľubom, ktoré nemôžete dodržať, ako napríklad: „Sľubujem, že to nebude bolieť“. Úprimnosť pomáha budovať dôveru. Niektorí rodičia sa snažia operáciu zatajiť a aj v momente keď dieťa odvážame na sál mu sľubujú, že sa mu predsa nejde nič robiť. Takýto prístup nie je dobrý, pretože dieťa rýchlo zistí, že to nie je pravda a bude sa báť a nespolupracovať ešte viac.
  • Deťom v predškolskom a školskom veku vysvetlite, ako im operácia pomôže. Napríklad: „Potom, čo ti doktor opraví nos, budeš môcť lepšie dýchať.“

V deň operácie

  • Aby vaše dieťa malo pocit aspoň ako takej kontroly, dovoľte mu zobrať si obľúbeného plyšáka alebo hračku, ktorú si vezme so sebou.
  • Ubezpečte ho, že počas celého procesu budete na blízku a po operácií budete spolu na izbe.
  • Buďte trpezliví a pokúste sa zostať pokojní, aby ste vedeli dieťa takisto upokojiť. Deti sú veľmi vnímavé a rýchlo vycítia, že ste nervózni. Sledujú podnety od svojich rodičov, takže ak ste pokojní a sebavedomí, je pravdepodobnejšie, že sa tak bude správať aj vaše dieťa.

Po narkóze

Niektoré deti sa preberú z anestézie za pár minút, iné sú ospalé aj niekoľko hodín. Po narkóze sa deťom môže točiť hlava a môžu mať pocit na zvracanie. Častým javom je nepokojnosť a podráždenie. Deti sú uplakané a niekedy kričia. Takýto stav môže trvať aj hodinu. Anestéziológ určí najbezpečnejšiu a najefektívnejšiu metódu analgézie (tlmenia bolesti), aby bol pooperačný priebeh čo najpohodlnejší.

Keďže spomínaná podráždenosť detí býva dosť častá, stáva sa, že deti nechcú s personálom a lekárom spolupracovať. V takejto situácii je veľmi dôležité, aby rodič k spolupráci napomohol a dieťaťu vysvetlil, že lekár alebo sestrička mu chcú pomôcť a čím viac bude spolupracovať, tým mu bude lepšie a pôjde domov skôr.

Veríme, že tieto rady Vám pomôžu pripraviť Vaše dieťa na operáciu čo najlepšie a že jeho celkový zážitok z operácie bude čo najlepší. Ak by ste mali ďalšie otázky, naši lekári Vám radi poradia.

Related posts

Rhinoplastika

Zlomený nos

Keďže sa nos nachádza presne v strede tváre a vyčnieva do priestoru, je aj náchylnejší na zranenie. Zlomeniny nosa tvoria polovicu z celkového počtu prípadov zlomenín v oblasti tváre/hlavy. U detí sú najčastejšími príčinami nehody počas hry alebo športu; u dospelých sú najčastejšími dôvodmi šport, fyzické napadnutie a autonehody.