Čo sú ušné trubičky?
Sú to malé, duté valčeky, ktoré sa chirurgicky vkladajú do ušného bubienka. Sú naozaj miniatúrne, s priemerom okolo 1mm. Tento otvor umožňuje drenáž stredného ucha, prúdenie vzduchu a zabraňuje hromadeniu tekutín za bubienkom. Ušná trubička je zvyčajne z kovu alebo plastu. Nazývajú sa aj stipuly.
Odporúčajú sa často deťom, ktorým sa trvalo hromadí tekutina za ušným bubienkom (v strednom uchu), najmä ak takýto stav spôsobuje stratu sluchu alebo ovplyvňuje vývoj reči. Taktiež sa používajú pri častých infekciách. Väčšina ušných trubičiek vypadne do štyroch až 18 mesiacov a otvory sa zahoja samé. Niektoré trubičky je potrebné odstrániť a otvory chirurgicky uzavrieť.
Stredné ucho:
Stredné ucho je priestor za ušným bubienkom, ktorý obsahuje tri drobné vibrujúce kostičky. Otvor v strednom uchu vedie k trubici, ktorá ho spája so zadnou časťou hrdla (Eustachova trubica).
Eustachova trubica plní tri úlohy:
- Vyrovnáva tlak vzduchu v strednom uchu
- Vpúšťa čerstvý vzduch do stredného ucha
- Umožňuje odtok tekutín zo stredného ucha do hrdla
U malých detí je Eustachova trubica krátka a väčšinou horizontálna – to môže spôsobiť nefunkčnosť alebo zablokovanie trubice.
Ušné trubičky môžu byť vhodnou liečbou pre nasledujúce stavy:
Akútny zápal stredného ucha – spôsobený baktériou alebo vírusom. Výsledkom infekcie je zápal a tekutina v strednom uchu. Ušné trubičky sa môžu použiť na prevenciu nových infekcií. Indikujeme ich vtedy, ak má pacient tri alebo viac prípadov infekcie za šesť mesiacov alebo štyri alebo viac prípadov za rok.
Zápal stredného ucha s výpotokom – nahromadenie tekutín bez známok alebo príznakov infekcie. Môže byť spôsobené pretrvávajúcimi tekutinami po infekcii, problémami s Eustachovými trubicami alebo iným stavom, ktorý bráni drenáži. Tekutiny môžu spôsobiť stratu sluchu a problémy s rovnováhou. Ušné trubičky sú obzvlášť dôležité, ak problémy so sluchom majú za následok oneskorený vývin reči, iné oneskorenia v učení, zaostávanie v škole alebo problémy so správaním.
Chronická infekcia stredného ucha – bakteriálna infekcia, ktorá nereaguje na liečbu antibiotikami. V takomto prípade môžeme použiť ušná trubičku, ktorá ucho oddrénuje a umožní nakvapkanie antibiotík priamo do stredného ucha.
Chronický hnisavý zápal stredného ucha – je pokračujúci zápal stredného ucha, ktorý vedie k prasknutiu bubienka a pretrvávajúcemu výtoku. Môže to byť spôsobené infekciou, upchatím Eustachovej trubice alebo poranením ucha. Ušná trubička, tak isto aj v tomto prípade, umožní drenáž po chirurgickej oprave bubienka a priame aplikovanie kvapiek.
Samotný zákrok
Procedúra zvyčajne trvá asi 15 minút. Chirurg:
- Malým skalpelom alebo laserom urobí malý otvor (rez) v bubienku (myringotómia).
- Odsaje tekutinu zo stredného ucha.
- Vloží trubičku do otvoru v ušnom bubienku.
Trubička zvyčajne zostáva v bubienku štyri až 18 mesiacov a potom vypadne. Ak sa tak nestane, vyberie ju lekár.