Korekcia viečok

Čo je blefaroplastika horných viečok?

Blefaroplastika horných viečok je jedným z najčastejších funkčných, ale aj kozmetických plastických chirurgických zákrokov na tvári. Zaoberá sa kontúrami horných viečok, hlavne oblasťou medzi obočím a mihalnicami.

Blefaroplastiku horných viečok možno vykonať z niektorého z nasledujúcich dôvodov:

  • Dedičné faktory a involučné zmeny môžu spôsobiť ovisnutie kože a tkanív pod kožou, čo spôsobuje „pohľad ťažkých viečok“.
  • Vzhľad očných viečok môže byť asymetrický
  • Ovisnutá koža očných viečok môže brániť zornému poľu, zákrok sa vykoná na zmiernenie tejto prekážky

Pred zákrokom:

Náš lekár sa Vás opýta na zdravotnú anamnézu vrátane liekov, ktoré užívate, alergií, fajčenia, predchádzajúcich operácií a podobne. Najmenej 2 týždne pred operáciou sú všetci pacienti, ktorí užívajú aspirín alebo warfarín, poučení, aby tieto lieky do termínu operácie nebrali.  Lekár sa Vás môže tiež opýtať na suchosť alebo slzenie očí a môže požiadať o ďalšie testy na odstránenie akýchkoľvek problémov s vašimi slznými funkciami.

Ako prebieha zákrok?

Blefaroplastika sa najčastejšie vykonáva v lokálnej anestézii. U niektorých pacientov sa môže použiť sedácia alebo celková anestézia. Najprv sa zmeria a označí blefaroplastický rez. Následne sa odstráni rôzne množstvo kože, mäkkých tkanív a tuku, aby sa dosiahol príjemný a mladistvý vzhľad očného viečka a zlepšilo sa tak zorné pole. Po vykonaní potrebných úprav sa kožné rezy uzavrú stehmi.

Po zákroku:

Pacienti idú domov ešte v deň zákroku. Mali by ste rátať s miernim opuchom a modrinami. Stupeň opuchu a modrín sa výrazne líši od pacienta k pacientovi. V každom prípade opuch a modriny ustúpia v priebehu 1-4 týždňov, po tomto čase je zvyčajne sotva viditeľné, že ste operáciu absolvovali.

Budem mať po operácii zakryté oči?

Po operácii zvyčajne nie je potrebný žiadny obväz/krytie očí. Môžete rátať s malými pásikmi na zakrytie miesta rezu. Ľadové obklady sa aplikujú na viečka po operácii 24 až 48 hodín.

Musíte odstrániť stehy?

Nevstrebateľné kožné stehy sa odstraňujú po 6 – 7 dňoch.

Môžem niekde vidieť, ako budem vyzerať po operácii?

Najlepším spôsobom, ako zistiť, čo sa takýmto zákrokom dá docieliť, a teda čo môže pacient očakávať, je prezretie predoperačných a pooperačných fotiek pacientov, ktorý tento zákrok podstúpili. Niektoré pracoviská používajú aj počítačovú vizualizáciu, ktorá vie zobraziť, ako by mal pacient po operácií vyzerať. V porovnaní s inými typmi zákrokov, ako je napr. rinoplastika, je počítačová vizualizácia v tomto prípade nepresnejšia a reálny výsledok sa nemusí so simuláciou zhodovať v dostatočnej miere.

Ako dlho budem PN?

Vo všeobecnosti, obdobie zotavenia po blefaroplastike horných viečok je zvyčajne krátke a nasledujúci deň môžete vykonávať bežné činnosti s vynechaním športu a zvýšenej fyzickej námahy do vybratia stehov. Opuch a modriny sa líšia od pacienta k pacientovi, ale zriedka trvajú dlhšie ako 3 týždne a takmer nikdy neobmedzujú pohyblivosť pacienta.

Riziko komplikácií:

Komplikácie pri blefaroplastike sú veľmi zriedkavé, no môžu zahŕňať napr. krvácanie, suché oči, viditeľnú jazvu a podobne. S lekárom sa porozprávate o možných rizikách a komplikáciách zákroku. Porozumenie zákroku, zváženie výhod a rizík Vám pomôže rozhodnúť sa, či je pre Vás tento zákrok vhodný.

PCR/AG testy 😷pred operáciou

Keďže na našej klinike robíme zákroky v oblasti hlavy/tváre, prosíme pacientov, aby sa v deň operácie preukázali negatívnym PCR testom (nie starším ako 72h) alebo Ag testom (nie starším ako 24h). Domáce testy neakceptujeme pre nepresnosť. Pacienti majú možnosť spraviť si Ag test na našom pracovisku za poplatok 10 eur.

Pri návšteve ambulancie sa test nevyžaduje.