Septoplastika – operácia nosovej priehradky

Septoplastika – operácia nosovej priehradky

ČO JE SEPTOPLASTIKA?

Septoplastika je chirurgický zákrok, počas ktorého sa narovnajú kosti a chrupavky nosovej priehradky (septa), ktoré rozdeľuje nosovú dutinu na dve polovice. Vybočená alebo deformovaná priehradka môže sťažiť dýchanie a môže zvýšiť riziko infekcií dutín v dôsledku zlej ventilácie a drenáže. Počas septoplastiky sa vybočená priehradka upraví tak, aby bola čo najrovnejšia. Tento proces môže zahŕňať aj odstránenie jej časti a repozíciu do správnej polohy.

Po septoplastike sa u väčšiny pacientov dýchanie cez nos zlepší. U malého percenta pacientov je však niekedy nutná ďalšia korekcia.

INDIKÁCIE:

Dokonale rovná nosová priehradka je  veľmi zriedkavá. Menšie vybočenia väčšinou nerobia žiadny problém. Ak je nosová priehradka vybočená výraznejšie, spôsobuje zhoršené prúdenie vzduchu cez nos, čo následne spôsobí ťažkosti s dýchaním cez jednu alebo obidve nosové dierky.

Ak pociťujete zhoršené dýchanie  cez nos – septoplastika môže byť vhodné riešenie takéhoto problému.

RIZIKÁ:

Ako pri každom chirurgickom zákroku, aj septoplastika prináša určité riziká, ako napríklad:

 • Krvácanie
 • Infekcia
 • Pretrvávajúce upchatie nosa
 • Zmena tvaru Vášho nosa
 • Diera (perforácia v priehradke)
 • Znížený čuch
 • Dočasná necitlivosť v hornej časti ďasna, zubov alebo nosa

Pri správne vykonanej operácii je však výskyt komplikácií veľmi nízky.

PRED ZÁKROKOM:

Jedlo a lieky

Pred a po operácii sa vyhýbajte liekom obsahujúcim aspirín alebo ibuprofén. Tieto lieky môžu zvýšiť krvácanie. Informujte lekára ak užívate lieky na „riedenie“ krvi.

Ďalšie preventívne opatrenia

Ak fajčíte, skúste fajčenie obmedziť. Fajčenie zvyšuje riziko problémov počas operácie, ako aj po nej. Fajčenie taktiež môže spomaliť proces hojenia.

SAMOTNÝ ZÁKROK:

Počas septoplastiky upravíme nosovú priehradku – jej chrupkovú a podľa potreby aj kostennú časť. Slúžia na to chirurgické postupy – zmena tvaru, veľkosti, repozícia, odstránenie deformovaných častí a podobne. Zákrok je vykonávaný v celkovej anestézii.

Po operácii sa rez uzavrie vstrebateľnými stehmi. Z každej strany priehradky sa vloží tenká fólia, ktorá fixuje priehradku počas jedného týždňa. Aby sa predišlo pooperačnému krvácaniu,  vkladáme do nosa tamponádu do nasledujúceho rána.

PO ZÁKROKU

Pre zníženie krvácania a opuchu, odporúčame:

 • Kľudový režim do najbližšej kontroly, ktorá je týždeň po operácii
 • Spávať v polohe s vyvýšenou hlavou.
 • Neprehriať organizmus.
 • Vyhýbať sa látkam rozširujúcim cievy- alkohol
 • Kontrolovať a podľa potreby liečiť vysoký krvný tlak
 • Pri prvej pooperačnej kontrole dostanete ďalšie odporučenia- podľa stavu hojenia

VÝSLEDKY:

Po cca 6 týždňoch  by mala byť sliznica v nose kompletne zhojená a nebudete mať žiadne obmedzenia.

Related posts

Prezervačná technika pri rinoplastike

Prvé zmienky o prezervačnej technike pri rinoplastike sa zaznamenali už v roku 1899 doktorom Goodaleom. Postup a metodika, akým bola operácia vykonaná sa samozrejme líšil od terajších techník, ale podstata ostala nezmenená – zachovať chrbát nosa, iba s miernymi úpravami, aby sa pri operácií zachovalo čo najviac nepoškodených štruktúr.

Estetický výsledok rinoplastiky

Na našej klinike (ORL KLINIKA v Banskej Bystrici) riešime viacero typov operácií. Pri operáciách nosa to môžu byť funkčné závady, estetické korekcie alebo aj spojenie týchto dvoch zákrokov – ak má pacient problém napr. s nosovou priehradkou, počas jednej operácie mu nielen odstránime tento problém, ale vieme zároveň spraviť aj estetickú korekciu nosa. Naopak, pri estetickej operácií