Blefaroplastika

Blefaroplastika

Ovisnuté viečka

Čím je človek starší, tým sa jeho pokožka stenšuje a stráca vlhkosť a pružnosť. Tieto zmeny vedú k ochabnutiu pokožky a vráskam. V oblasti tváre, ako sú napríklad líca, môžete v dôsledku týchto zmien vyzerať staršie, ale nespôsobí  to žiadne ďalšie problémy.

Pri očných viečkach však vedia takéto zmeny okrem vizáže ovplyvniť aj zrak. Ovisnuté očné viečka – stav nazývaný aj ptóza – vie spôsobiť, že vyzeráte unavene a nepozorne, aj keď sa cítite úplne opačne. Navyše, silne ovisnuté viečka môžu zasahovať do zorného poľa.

Či už chcete obnoviť svoje zorné pole, alebo svoj vzhľad, Blefaroplastika – lekársky názov pre operáciu očných viečok, môže byť vhodné riešenie.

Príčiny ovisnutých viečok

Zatiaľ čo uvoľnená koža je najčastejšou príčinou ptózy, k tomuto stavu môžu prispievať aj iné faktory, ako napríklad dermatochaláza – prebytok kože na horných viečkach. Oslabnuté svaly očných viečok takisto vedia spôsobiť problémy, ak už nevracajú viečka do úplne otvorenej polohy. Poškodené nervy, ktoré tieto svaly ovládajú, môžu taktiež vyvolať takýto stav. V neposlednom rade poklesnuté očné viečka môžu byť genetickou črtou už od narodenia.

Dopad na zrak

Ovisnuté viečka postihujú zvyčajne obidve oči. To, ako takéto viečka ovplyvnia zrak závisí hlavne od rozsahu jeho poklesu. V počiatočných štádiách si môžete všimnúť miernu stratu rozsahu videnia v hornej časti alebo po stranách. Ak klesanie pokračuje, v extrémnejších prípadoch môže ovplyvniť aj centrálne videnie. Pri takýchto stavoch je bežné cítiť väčšiu únavu očí.

Blefaroplastika

Existuje viacero techník blefaroplastiky. Spôsob, akým sa tento zákrok vykoná, závisí od toho, či je cieľom obnovenie zorného pola, kozmetická úprava alebo ich kombinácia. Kvôli prirodzeným záhybom očných viečok bývajú chirurgické rezy dobre skryté.

Prebytočná koža sa zvyčajne odreže , najčastejšie eloktro-skalpelom. Často sa zredukuje aj tukové tkanivo. Je potrebné podotknúť, že blefaroplastika na úpravu zorného pola sa vykonáva iba na horných viečkach. Vo všeobecnosti sa liečba na riešenie problémov pod očami považuje za kozmetický zákrok.

Treba zdôrazniť , že  je dosť veľký rozdiel medzi operáciou horných a dolných viečok. Operácie horných viečok patria k operáciám s veľkou úspešnosťou a malým rizikom.  Naproti tomu operácie dolných viečok sú zaťažené výrazne vyšším počtom neuspokojivých výsledkov. Niektoré komplikácie, napríklad ektropium, sú veľmi ťažko riešiteľné. Preto k operáciám dolných viečok treba pristupovať veľmi obozretne.

Blefaroplastika sa zvyčajne robí ako ambulantný zákrok v lokálnej anestézii. Ak sa chcete o blefaroplastike dozvedieť viac a zistiť, či vám môžeme pomôcť, kontaktujte nás mailom/telefonicky, alebo si rezervujte termín vyšetrenia online.

Related posts

Rhinoplastika

Zlomený nos

Keďže sa nos nachádza presne v strede tváre a vyčnieva do priestoru, je aj náchylnejší na zranenie. Zlomeniny nosa tvoria polovicu z celkového počtu prípadov zlomenín v oblasti tváre/hlavy. U detí sú najčastejšími príčinami nehody počas hry alebo športu; u dospelých sú najčastejšími dôvodmi šport, fyzické napadnutie a autonehody.