11 najčastejších mýtov z oblasti ORL

11 najčastejších mýtov z oblasti ORL

Ako to už býva zvykom, nielen v medicínskej oblasti, verejnosťou kolujú rôzne „rady“ a „odborné tipy“, ktoré v niektorých prípadoch nemajú s odbornosťou nič spoločné.

V tomto videu sa pozrieme na takýchto 11 najčastejších „rád“ a vysvetlíme, prečo by ste sa nimi nemali riadiť.

Doktori vo videu sú Dr. Erich Voigt s vyše 20 ročnou praxou a Dr. Jacquelin Jones s 30+ ročnou praxou v odbore ORL (oto-rino-laryngológie). Obaja zastávajú vedúce pozície a sú bezpochyby kvalifikovaní  na vyvrátenie týchto 11 mýtov. Pre lepšie porozumenie a zhrnutie videa, sme doplnili náš komentár k jednotlivým mýtom.

Mýtus č.1 – Je v poriadku zadržiavať kýchanie

Nie, nie je. Ak sa jedná vyložene o malé kýchnutie, nemusí to byť problém. Ak ale cítite, že kýchnutie bude intenzívne, rozhodne by ste ho nemali zadržiavať. Tlak, ktorý sa takýmto kýchnutím nahromadí, sa Vám vie dostať do uší, hrdla a pľúc – čo je rozhodne nežiaduce, keďže môže dôjsť k lokálnemu poškodeniu. Jednou z funkcií nosa je filtrovať vzduch, ktorý vdychujeme. Častice ako peľ a prach sa nahromadia v hlienoch a kýchnutie slúži na to, aby sa tieto častice dostali späť von. Netreba však zabúdať na to, aby ste si pri kýchaní zakrývali tvár, čím zmenšíte potenciálne riziko šírenia infekcií.

Mýtus č.2 –  Na čistenie uší by ste mali používať vatové paličky.

Už len to, že na balení takýchto paličiek je upozornenie, aby si ich zákazník nedával  do zvukovodu, o niečom svedčí. Takéto paličky môžete použiť na očistenie vonkajšieho ucha, ale nemali by ste ich používať na čistenie vnútra Vášho zvukovodu. Môže totiž dôjsť k poškodeniu, alebo ešte k väčšiemu nahromadeniu ušného mazu tým, že si ho zatlačíte hlbšie do ucha. Na čistenie zvukovodu odporúčame použiť napríklad riedený lieh, alebo 3% peroxid vodíka (ak nemáte s uchom žiadny zdravotný problém). Ďalej môžete použiť uterák namočený v teplej vode. Každopádne by ste to nemali s čistením Vašich uší preháňať – časom to môže spôsobiť viac starostí ako osohu.

Mýtus č.3 – Chrobáky Vám nevlezú do ucha.

V prvom rade, chrobáky určite nechcú byť vo Vašom uchu. Šváby, pavúky a podobne, ucho nevyhľadávajú, ale z času na čas (aj keď je to veľmi zriedkavé) môžu zablúdiť aj do Vašeho ucha. Dr. Voigt: „ Vlastne som videl pavúka, ktorý pacientovi spravil pavučinu vo vnútri zvukovodu.“ Ak sa teda nejakému chrobákovi podarí dostať sa do ucha, je dosť možné, že sa nevie dostať späť. Jediné, čo mu teda ostáva, je snažiť sa dostať ešte ďalej – škrabú na ušný bubienok, čo je jednak bolestivé a jednak zvukový vnem, ktorý pacient má, je veľmi nepríjemný. Pacient si ucho začne škriabať a začne mu krvácať.  Ak sa Vám stane niečo podobné, musíte zachovať kľud a čo najskôr buď navštíviť lekára, alebo použiť napríklad lieh, minerálny olej alebo inú tekutinu (bezpečnú pre pacienta), čo chrobáka zabije a môže sa v pokoji vybrať z ucha von. Ako sme písali, takéto prípady sú veľmi zriedkavé. Pri písaní tohto článku nás napadlo, čo s touto témou majú spoločné naši „ucholaci“ ? Naozaj sa dávnejšie mohlo stať, že sa „ucholak“ dostal do ucha, následkom čoho dostal také pomenovanie?

Mýtus č.4 – Zastavenie krvácania z nosa.

Veľa ľudí si myslí, že pri krvácaní z nosa je najlepšie zatlačiť hornú časť nosa a zakloniť hlavu. Tento postup je presný opak toho, čo by ste mali spraviť.  V prvom rade, nos má naozaj veľmi dobré prekrvenie. Zhluk ciev, ktoré sa stretávajú v prednej časti nosa (ako vidno na animácií vo videu) sa nazýva „Kiesselbachov plexus“. Krvácanie z tohto miesta je veľmi časté a teda ak si zatlačíte nos na tomto mieste a buď necháte hlavu v klasickej vzpriamenej polohe, alebo ju jemne predkloníte (ak by ste potrebovali vypľuť krv, ktorá vám zatiekla do úst) a vydržíte tak cca 5 minút, väčšinu krvácaní z nosa týmto spôsobom zastavíte. Tlakom zastavíte primárne krvácanie a časom sa spustí zrážací mechanizmus, čím sa rana zacelí.

Mýtus č.5 – Ak si zalepíte ústa páskou, nebudete chrápať.

Počas spánku musíte dýchať, bodka. Povedzme, že sa Vám upchá nos a máte zalepené ústa páskou. Ako budete dýchať potom? Nikdy to neskúšajte. Chrápanie nespôsobujú iba otvorené ústa, ale ďalšie množstvo iných faktorov, ako napríklad turbulentné prúdenie vzduchu cez dýchacie cesty. Tento turbulentný prúd môže pochádzať z nosa, z úst alebo aj zo spodnej časti hrdla. Zalepenie úst páskou teda tento problém nevyrieši. Je to naopak veľmi nebezpečné a rozhodne to neskúšajte. U detí chrápanie často spôsobuje zväčšená nosová mandľa.

Mýtus č.6 – Iba počúvanie hlasitej hudby vie spôsobiť stratu sluchu.

Iba hlasitá hudba? Všetko, čo vyprodukuje hlasitý zvuk môže ovplyvniť Váš sluch. Je v podstate úplne jedno, o aký  zdroj zvuku ide. Ak sa vystavujete príliš hlasnému zvuku, môžete si sluch poškodiť natoľko, že oň úplne prídete. Pri sluchu si treba pamätať jedno – ak sa stratí, už sa nedá vrátiť späť do pôvodného stavu. Nemali by ste preto podceňovať hlučné prostredia – stavba, sirény, hudba, zvuky pri výrobe vo fabrikách a podobne. Slúchadlá na ochranu sluchu nie sú len tak pre nič za nič a pri ich dlhodobejšom ignorovaní si môžete privodiť naozaj vážne následky. Poškodenie sluchu si veľa ľudí neuvedomuje, až kým je v takom štádiu, že potrebujú napríklad naslúchací aparát.  Existujú aj príčiny straty/poškodenia sluchu, ktoré vieme riešiť operáciou. Informácie o takýchto zákrokoch nájdete TU (kliknite na odkaz).

Mýtus č.7 – Plávanie spôsobuje ušné infekcie.

Veľa ľudí chodí plávať. Je to vcelku obľúbená činnosť a málokto dostane infekciu ucha. Existuje však pojem „plavecké ucho“   – je to stav, keď sa vo vonkajšom zvukovode premnožia baktérie alebo plesne. Jedným z najčastejších dôvodov je časté čistenie ucha (ako sme písali v mýte č. 2). Častým čistením sa zo zvukovodu odstráni ušný maz natoľko, že už nie je schopný odpudzovať vodu, následkom čoho koža vo zvukovode zvlhne a vytvorí prostredie pre baktérie alebo plesne. Ďalšou príčinou pre takýto stav je prílišné nosenie slúchátiek , tzv. plugov. Sluchátka zapchajú ucho, pričom môže znovu dôjsť k premnoženiu baktérií a infekciám. Takéto infekcie sú naozaj nepríjemné a mali by ste sa im vyhnúť.

Mýtus č.8 – Zakaždým by ste sa mali zbaviť ušného mazu

Ako sme písali v predošlom odstavci, ušný maz plní ochrannú funkciu. Ak si ho budete zakaždým vehementne odstraňovať, nastanú problémy, ktoré sme popísali vyššie. Samozrejme existujú situácie, kedy sa ušný maz z ucha vyberá (ambulantne pri jeho nahromadení), ale nemali by ste to robiť doma. Pri odstraňovaní nahromadeného ušného mazu sa používa mikroskop a jemné inštrumenty tak, aby nedošlo k poškodeniu zvukovodu alebo ušného bubienka.

Mýtus č.9 – Strata čuchu je dočasná

V období covid pandémie je táto téma pomerne populárna. Treba však povedať, že strata čuchu môže byť pokojne aj trvalá, či už následkom úrazu alebo iných faktorov. Nespoliehajte sa teda na to, že čuch sa Vám v každom prípade vráti. Ak nastane situácia, kedy sa mechanicky poškodia čuchové nervy, strata čuchu bude trvalá. V prípade ochorení, ako je napríklad covid, je tento stav väčšinou dočasný. Ako hovorí Dr. Jones, existujú metódy, ako čuchové nervy znova „naučiť“ rozpoznávať vône a pachy.

Mýtus č. 10 – Vonkajšie slúchadlá sú takisto zlé pre Vás sluch a ucho ako vnútorné slúchadlá.

Nie je to úplne tak. Ak budete počúvať hudbu príliš nahlas, je samozrejme jedno aký typ slúchadiel používate. Vnútorné slúchadlá však majú zopár nevýhod. Tlačia viac na ucho, čím môžu spôsobiť bolesť pri dlhšom nosení. Zapchávajú ucho, čo podporuje vznik infekcie (ako sme písali v mýte č.7). Môžu tlačiť na kĺb čeľuste, čo môže v uchu vyvolať bolestivý pocit. Z tohto hľadiska sú klasické vonkajšie slúchadlá vhodnejšie. Rozptyľujú zvuk, na rozdiel od koncentrovaného zvuku rovno do zvukovodu, pohodlnejšie sedia na ušiach a mechanicky nepoškodzujú ucho. Ak už teda používate vnútorné slúchadlá, skúste obmedziť ich použitie na max. hodinu denne.

Mýtus č. 11 – Ak Vás bolí ucho, máte infekciu.

Dr. Voigt hovorí, že ako ORL lekár sa stretáva skôr s bolesťami uší, ktoré nie sú spôsobené infekciou, ale úplne inou príčinou. Ucho má totižto bohaté nervové zásobenie, čo môže spôsobiť to, že bolesť, ktorú vnímame ako bolesť v uchu, má pôvod mimo ucha. Častými príčinami pre bolesť v uchu je napríklad zákrok u zubára, stuhnuté svaly,  zápal kĺbu čeľusti, problém s eustachovou trubicou a v neposlednej miere aj nádorové ochorenia na krku.

Nehľadiac na príčiny bolesti , ak máte problémy, ktoré trvajú viac ako 2 týždne, neodkladajte návštevu u lekára. Môžete tak predísť vážnejším komplikáciám do budúcna.

Ďalšie príspevky z nášho blogu si prečítate TU (kliknite na odkaz).

Related posts

Blefaroplastika

Čím je človek starší, tým sa jeho pokožka stenšuje a stráca vlhkosť a pružnosť. Tieto zmeny vedú k ochabnutiu pokožky a vráskam. V oblasti tváre, ako sú napríklad líca, môžete v dôsledku týchto zmien vyzerať staršie, ale nespôsobí  to žiadne ďalšie problémy. Pri očných viečkach však vedia takéto zmeny okrem vizáže ovplyvniť aj zrak...

Rhinoplastika

Piezo inštrumenty pri rinoplastike

Keďže pri rinoplastike je často potrebná úprava a/alebo repozícia nosových kostí, využívajú sa pre tento účel špeciálne dlátka. Na našej klinike však používame aj Piezo technológiu. V tomto príspevku vysvetlíme, ako Piezo funguje, kedy sa využíva a aké benefity prináša voči klasickým inštrumentom.